Michał Gawlak

radca prawny

Wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi pod numerem ŁD-M-1919. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

O blogu

Każdy biznes z biegiem lat wymaga zmian.

Czym innym jest zarządzanie swoją pracą, a czym innym zespołem kilku osób. Kilkunastu pracowników wymaga innego podejścia niż kilku, kilkadziesiąt to już nie tylko pracownicy, a częściej partnerzy lub wspólnicy.

Większe obroty to nie tylko większe zyski. Dochodowe zlecenia generują odpowiedzialność i ryzyko – często nakierowane nie tylko na majątek firmowy, ale też prywatny.

Wraz z ekspansją firmy warto więc pomyśleć o zabezpieczeniu prawnym działalności – forma spółki cywilnej może nie być odpowiednia dla firmy, która nie znajduje się pod bezpośrednią kontrolą wspólników.

Pojedyncza spółka z o.o. może okazać się nieoptymalna podatkowo, a spółka komandytowa – niespełniająca założeń leżących u podstaw jej zawiązania.

Wreszcie – włączenie w proces zarządzania i udziału w zysku pracowników może wymagać dedykowanej struktury prawnej, a ekspansja na rynki zagraniczne – holdingowej.

Na moim blogu będę poruszał tematykę restrukturyzacji przedsiębiorstw (ale rozumianej pod kątem przekształceń, a nie zgodnie z prawem restrukturyzacyjnym) – od transformacji spółek prawa handlowego – krajowych i międzynarodowych, do aportów, dzierżawy, czy leasingu składników majątkowych pomiędzy podmiotami powiązanymi, trustów, fundacji prywatnych i wykorzystywania w procesie przekształceń spółek zagranicznych.

Motywy klientów mogą być różne – sukcesyjne, podatkowe, ekspansjonistyczne czy po prostu – organizacyjne.

Chętnie poznam Twoje.

Zapraszam Cię do lektury oraz do kontaktu>> 

Michał Gawlak
radca prawny

***