Michał Gawlak

radca prawny

Wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi pod numerem ŁD-M-1919. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie podatkowym, w tym międzynarodowym prawie podatkowym.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Przekształcenie w spółkę – czy da się płacić 9% CIT?

Michal Gawlak07 sierpnia 2021Komentarze (0)

Mój pierwszy wpis na moim kolejnym już blogu. Gdyby ten wydał Ci się zbyt pusty – zerknij tutaj.

Tytuł bloga to „przekształcenie firmy”. W związku z tym zacznę wpisem o przekształceniu firmy, ale starając się nie powielać treści setek dostępnych w Internecie artykułów.

Jak już tu jesteście pewno sporo wiecie i tylko pogłębiacie swoją wiedzę. Możliwe, że ściągnęła Was tutaj zapowiedź wprowadzenia nowego ładu.

Możliwe, że jesteście w martwym punkcie. Mianowicie doszliście do wniosku, że przekształcenie działalności lub spółki cywilnej w spółkę handlową, czy też wniesienie przedsiębiorstwa aportem do niej wykluczy możliwość skorzystania z atrakcyjnej 9% stawki CIT.

Analiza przepisów ustawy o podatku dochodowym od os. prawnych

Przeanalizowaliście przepisy ustawy o podatku dochodowym od os. prawnych a tam:

  • natrafiliście na art. 19 ust. 1a i następne ustawy o podatku dochodowym od os. prawnych, który przewiduje, że nie można zastosować stawki 9% w dla podmiotu który powstał w skutek przekształcenia w roku podatkowym przekształcenia oraz kolejnym (chyba że spółka opodatkowana CIT przekształca się w spółkę opodatkowaną CIT),

♦ nadto prawodawca wykluczył możliwość zastosowania stawki 9% w przypadku, gdy spółka powstaje w skutek wniesienia do niej na poczet kapitału przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub składników majątkowych przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej 10 000 EUR;

  • zamknięto nawet furtkę dla tych których likwidowali swoje przedsiębiorstwa i tak otrzymany majątek wnoszą do spółki, którą chcieliby opodatkować stawką 9% CIT.

♦ w kolejnych ustępach wskazano, że 9% nie jest dla tych podatników, którzy są spółką dzieloną;

  • ani nawet dla takiego podatnika który wniósł wkład do innego podmiotu (tu znów mowa o wkładzie w postaci majątku z punktów poprzedzających).

♦ ostatni warunek to obowiązkowy status małego podatnika (no chyba że zaczynacie działalność).

Czym jest status małego podatnika?

Tu pojawi się znana wszystkim wartość 2 mln eur przychodu w toku podatkowym. Czemu znana?

Bo w przepisie dot. 9% stawki CIT mowa o 2 mln EUR przychodów w toku podatkowym – czyżby te 2 mln tu i 2 mln małego podatnika były tym samym?

Nie rozwijam tego punktu bo wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste i zasługuje na oddzielny wpis.

Pytanie brzmi – czy jeżeli jestem opodatkowany PIT – np. dlatego, że prowadzę działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej lub spółki jawnej – to „przenosząc” się do CIT będę mógł skorzystać z 9% stawki podatku.

O tym czy i kiedy jest to możliwe już niebawem w kolejnym wpisie!

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek sp. k. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Następny wpis: